Enteresan anılar

KORONA TESTİ POZİTİF

Stockholm Karolinska Üniversite Hastanesi Copyright © 2021 All rights reserved – Tüm hakları saklıdır

NUKLEINSYRA SARS-COV-2, COVID-19 PROVRESULTAT POSITIVT

Pazartesi günü evde hepimizin ateşi yükselmeye başladı. 8.sınıf öğrencisi ergeni okula göndermedik. Akşam internet üzerinden belediyeden Covid-19 test kiti talep ettik. Dün sabah Orta Doğulu görünüşlü bir taksici bey 2 x test kiti getirdi. “Aman bana yaklaşma” dedi ve paketi uzaktan kapının önüne yere bıraktı. “20 dakika sonra alacağım” dedi ve gitti. Paketten çıkan 10 cm uzun kulak çöpü gibi ucu pamuklu sopayı boğazdaki küçük dil ve yutağa iyice süründürüp içinde sıvı olan cam tüpe koyduk ve kapının önüne bıraktık.

COVID-19 POZİTİF

Bugün internetten mesaj ile POZİTİF sonuç geldi! Bir de talimatlar geldi: ilk semptom gününden itibaren 7 gün + 2 semptomsuz gün = 9 gün evde kalınacak. Evdeki insanlar dışında kimseyle görüşülmeyecek. İlaç verilmiyor. Ateş ve başağrısı için paracetamol, ibufen kullanın. Kendinizi çok kötü hissederseniz, sakın hastaneye gelmeyin. Direkt 112 ambulans çağırın…

Pulse Oximeter kandaki oksijeni ölçüyor

DOKTOR DOSTLAR SAĞ OLSUNLAR

Helsinki’den 30 yıllık dostum Dr Yavuz beyin tavsiyesi üzerine nabız ve kandaki oksijen doygunluğunu ölçen Oximetre cihazını internetten ısmarladık. Akşam kurye getirip dış kapının önüne bıraktı ve biz kapıyı açmadan aceleyle uzaklaştı. Bu oksimetreyi 2 saatte bir parmağımıza takıp ölçüyoruz. Oksijen % 95-99 iyi, ama 94’ün altına düşerse acil hastaneye gitmek gerekiyor. Sağolsunlar Yavuz beykardeşimiz ve eşi Dr Päivi hanım her gün arayıp “İsmail ağabey, sabah vizitesi: ateş, tansiyon, nabız ve kandaki oksijen yüzdesi” bilgilerimizi aldı ve önerilerde bulundu.

Dün gece eşimin ateşi 39’a yükselince saat 04’te kalkmış salonda oturup kendi kendine söyleniyormuş. Derin uykudan uyandım, telaşla kalktım ve onun haline üzüldüm. Ona bir bardak su ve paracetamol verdim ve tuvalete girdim. Film burada koptu. Banyoda bayılıp yere düşüp kalmışım…

SABAHA KARŞI 04:00’DE AMBÜLANS GELDİ

Birkaç dakika ses çıkmayınca hanım ve onun feryadına uyanan oğlan beni yerden kaldırmışlar, ama bir daha düşmüşüm. Zorla beni sürükleyip yatağa uzatmışlar. Kendime geldiğimde başım ıslaktı, oluk gibi kan akıyordu. Hiçbirşey hatırlamıyorum.

Karolinska 3.12.2020 Copyright © 2021 All rights reserved – Tüm hakları saklıdır

KAROLINSKA HOSPITAL 3.12.2020 – 06:10

112’den Ambulans geldi, “Başınızda 4cm boyunda derin yarıklar var” deyip Üniversite Hastanesine götürdüler. Yattığım odanın kapısına üzerinde Covid-19 yazan bir kırmızı bir kağıt yapıştırdılar. Herkes maskeli, siperlikli. Polonyalı Doktor beni muayene etti, “ateşiniz yüksek ama ciğerlerinizde sorun görünmüyor, önce başınızdaki yarıkları dikelim” dedi. Doktor, Midyatlı süryani hemşire Gabriella ile beraber sabahın 05’inde yama diker gibi kaşımın üstünü diktiler.

Sonra bayılma nedenini saptamaya çalıştılar. EKG, kan tahlili ve çatlak var mı diye bilgisayarlı tomografi çektiler. Sonuçlar normal, ama isterseniz bayılma nedenini araştırmak için bir gün gözlem odasında kalın… Çok teşekkür ettim ve 8 saat kaldığım hastaneden Uber taksiye binip eve geldim. Bizimkiler başımdaki dikişleri görünce şaşırdılar.

Ben evde biraz dinlenip kendime gelince, hanımın nonstop durmadan devam eden 39 derece ateşi için Hastaneye telefon açtım. Bugün ilk semptomdan sonra 9. gün, gelebilirsiniz dediler. Hastanede dışında 2 saat bekledikten sonra içeri çağırdılar. Afgan doktor, hanımı muayene etti: “Koronayı biraz ağır geçiriyor, ama akciğerleri temiz, yakında iyileşme bekliyorum” dedi.

“Gerekirse duble paracetamol alabilirsiniz, birkaç güne iyileşme olmazsa gelin, gerekirse yatırırız” dedi. Ağır hastalarda ne ilaç kullanıyorsunuz diye sordum. “Ağır vakalarda Ebola virüsünde kullanılan Remdevisir verebiliriz, ama onun da etkisinin tam garantisi yok, İyi akşamlar” dedi. 

Güncel durum 7.gün: Oğlan 3 günde iyileşti. Ben 39 ateş, titreyerek üşüme ve müthiş başağrısı ile orta halli geçiriyorum. Hanımın biraz sıkıntıları var ama o da iyileşecek inşallah. Türk doktorların Corona hastaları için yaptığı Bu da gelir bu da geçer ağlama türküsünü dinliyoruz. Dualarınızı eksik etmeyin!

Güncel durum 12.gün: Çok şükür, son iki gündür o çekilmez başağrısı azaldı, ateş düşmeye başladı. Dün ilk defa normal kahvaltı yaptık. Hanımla ikimiz de iki kilo kaybetmişiz. Koku duygusunu biraz almaya başladık. Bende arka arkaya 2-3 defa gelen tuhaf bir kuru öksürük başladı. Corona diye anılan Covid-19 virus hastalığından kurtuluyoruz, inşallah!

Geçirdiğimiz hastalık sürecinde bizi arayıp soran tüm yakınlarımıza ve dostlarımıza teşekkür ederiz. Bize moral verdiniz. Hastalığımızı öğrenip ilgilenen Helsinki Üniversite Hastanesinden Dr Yavuz Yıldırım ve eşi Dr Päivi Yıldırım’a, Stockholm Universitesi Karolinska Hastanesinden Prof. Dr Volkan beye ve Örebro Üniversite Hastanesinden Op. Dr Mustafa beye de müteşekkiriz. Hepiniz sağolun varolun!


Copyright © 2021 All rights reserved – Tüm hakları saklıdır

Bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Translate »
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial