Avrupa'daki Türkler,  Enteresan anılar

AVRUPA’DA GURBETÇİ OLMAK

Halk müziği sanatçısı Akın Kemal beyin izniyle Copyright © 2021 Akin Kemal

ALMANCI – GURBETÇİ

Çarşambayı sel aldı, Tokat’ın yolları, Boyabat’ın gızları, Taşköprü’nün sarımsağı derken Berlin’de Türklerin söylediği bu güzel “Ordunun dereleri” türküsüne rastgeldim. Eskiden Almancı, şimdilerde Gurbetçi diye anılan Avrupa’daki 3-5 milyon Türkün işi kolay değil vesselam. Kırk yıllık deneyimimle şu kişisel analizi yapabilirim:

AVRUPA’DA GURBETÇİ ANALİZİ

  • 1. nesil 50-60 yıl evvel Anadolu’dan Almanya ve komşu Avrupa ülkelerine “Gastarbeiter” -misafir işçi olarak gelmiş yaşlı emekliler vatan özlemi çekerler ama büyük çoğunluğu kesin dönüş yapmaz ve çoğu eceli gelince evlatlarının ve torunlarının yaşadığı Avrupa’da defnedilirler. 
  • 2. nesil ilk gelenlerin evlatlarıdır ve ortada kalmış bir jenerasyon gibidir. Evde Türk terbiyesi almışlar ama Alman/Hollanda/İsveç/Finlandiya okulunda okumuşlardır ve yabancı işyerlerinde çalışırlar. Genellikle kendi köylerinden, mahallelerinden ve bazıları da uzak akrabalarıyla evlenip Türkiye’den gelin ve damat getirmişlerdir Avrupa’ya. Çoğu geleneklerine bağlıdır.
  • Anne-babalarından daha iyi dil bilirler ve rahat iş bulabilirler veya işyeri kurabilirler. Karı koca çalışan bazı genç aileler %15 para biriktirip %85 bankadan düşük faizle (Nisan 2022 ev kredisi yıllık faizi %4) 20-30 yıllık kredi çekip ev alıyorlar ve kira yerine bankaya krediyi ödüyorlar.
  • 3. nesil gurbetçilerin bir kısmı son yıllarda görüşlerine göre A’cı ve B’ci hatta C’ci olarak bölünmüşler. Bazıları Avrupalı gibi yaşıyor, çoğu yüksek tahsil almış, öğretmen, bankacı, polis, mühendis, avukat ve doktor gibi mesleklerde çalışıyor. Bir kısmı da Avrupa’da Avrupalılardan ayrı bir hayat yaşıyor, dedelerinin memleketini özlüyor, ama ekonomik şartlardan dolayı burada kalmayı tercih ediyorlar.
  • İsveçte Nisan 2022: asgari başlangıç maaşı 1500€, öğretmen/polis 2500€, Doktor 4000€, küçük esnaf 3000-6000€, benzin 2€, tereyağı 7,5€/kg, enflasyon %4. (Güncelleme 1.11.2022 Enflasyon %9)
  • Bu 3. nesil grubunda el emeği ve beceri isteyen esnaf ve ticaretle uğraşan gurbetçi iş insanlarının sayısı yıldan yıla artıyor. Bu Türk kökenli Avrupalı iş insanları, Almanlar, İsveçliler ve Finliler gibi VW, Toyota değil de Audi, BMW ve Volvo markalı araçların yüksek modellerine sahipler…

MEMLEKET ALMANYA, VATAN TÜRKİYE

Herhalukarda ben 1.nesil göçmen olarak doğduğum ve çocukluğumu yaşadığım vatanımı özlüyorum. Yıllarca önce uçakta yanımda oturan yolcuya “Hemşerim yolculuk nereye?” diye sorduğumda aldığım cevap hep aklımda: “Hemşerim ben memleketten (Almanya’dan) vatana (Türkiye’ye) gidiyom!”

VATANA SELAMLAR

Gurbetçi evladı olan sokak şarkıcısı Akın ve ona katılan gür sesli Berlinli Kenan’ı dinleyince tüylerim diken diken oldu, gözlerim yaşla doldu. Vatana selamlar!

Berlinde sokak müziği: SÖYLEYİN MEMLEKETTEN BİR HABER Mİ VAR?
https://m.youtube.com/watch?v=QZxOK4cZaXE

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Translate »
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial