Enteresan anılar

YABANCI DİL NASIL ÖĞRENİLİR?

TEMEL İSVEÇÇE DİL KURSU A, B, C ve D 

Yukarıya kurs öğretmenimiz Karin hanım ve sınıf arkadaşlarımla olan resim gelecekti, ama Ankara’dan Hayri ve Melbourne’dan Topaz yeğenimin uyarısı üzerine hayatta olan kişilerin yakından yüz resimlerini koymadım.

10,5 milyon nüfusunun 2,2 milyonu yurtdışı doğumlu olan (üstelik yaklaşık 1 milyon da İsveç doğumlu yabancı) İsveç krallığı isveççe kurslarına önem veriyor. Özel dersaneler başlangıç A, B, C ve D seviyelerinde üçer aylık SFI -temel dil kursu düzenliyor. D seviyesini tamamlayanlar hemen 3-12 ay süren meslek kurslarına (hastabakıcı, yaşlı ve çocuk bakımı, hastane personeli, paramedik, kamyon, otobüs, taksi ve metro sürücüsü vs) katılabiliyor.

Zira bu mesleklerde büyük bir işgücü açığı var. İsveççe temel dil kursunu ve sonrasında meslek kursunu tamamlamış göçmenler hemen yaklaşık 2000-2500 Euro (brüt) başlangıç maaşla iş buluyorlar. Finlandiya ve İsveç’te maaşlar brüt olarak konuşuluyor ve brüt ücret üzerinden ortalama %30 devlete vergi kesiliyor.

Meslek okuluna gitmeyip de isveççesini geliştirmek isteyenlere ileri seviye isveççe ‘Svenska för andra språk’ SVA 1,2,3,4 sınıflarında üçer ay süren kurslar düzenliyor. Tüm dil ve meslek eğitimleri katılanlara ücretsiz, faturayı öğrencinin yaşadığı belediye veya belde ödüyor.  

İLERİ SEVİYE İSVEÇÇE KURSU SVA1, 2, 3 ve 4

Yıllar önce yabancılar için temel isveççe A, B,C ve D kurslarını katılmıştım. Geçen yıl ileri isveççe eğitimin ilk üç kursunu Liljeholmen’de, son ‘Svenska som andra språk’ SVA-4 kursunu da Stockholm Globen’de tamamladım. Kursa 20 kişi başladık, 3 kişi yarıda bıraktı ve Suriyeli, Afgan, Hintli, Ganalı, Boşnak, Perulu vs 17 öğrenci kaldık. Yaş ortalaması ben hariç 22 ve benden başka Türk yok. 

Bundan evvelki üç temel ve üç ileri seviye kurslarından A ve B almıştım, belki geçirdiğimiz Koronanın etkisiyle ve blog yazmaya başladığımın etkisiyle bu son kursa pek konsantre olamadım C (iyi) notu alabildim. 

Öğretmenlerle ve sınıf arkadaşlarımla uzaktan vedalaşıp hayatta başarılar dileyip ayrıldık! Ben hariç hepsi meslek kurslarına veya yüksek okula devam ediyorlar. Bu eziyet de bitti, ama benim için güzel bir deneyimdi. İleride okula gitmeyi özleyeceğim.

ÜZGÜNÜM, HERKESE ÖDENEN DESTEK SANA YOK

Yaklaşık 3 ay süren kurslar öğrencilere ücretsiz. Ayrıca devlet kursa katılanlara çalışamadıkları için ayda 7000 Kron (700 Euro) CSN eğitim desteği ödeniyor. Kurs başladığında burada rektör olarak adlandıran okul müdürü hanım benim yanıma gelip: “Üzgünüm, sen emekli olduğun için sana destek verilemiyor” demişti. Ben de ona: “Valla benim bu destekten haberim yoktu, ilk defa şimdi sizden duydum” dedim. 

Grand Hotel, Foto Ismo Copyright © 2021 All rights reserved – Tüm hakları saklıdır

ÜNİVERSİTE, GRAND HOTEL VE SÜTLÜ ÇAY

Kursu bitirince yüksek okula gitmeyi veya işe girmeyi düşünüyor musun? diye sordu. “Helsinki Üniversitesini bitireli kırk yıl oldu! Çalışma konusuna gelince, şu pandemi olmasaydı Finnair Stockholm Bromma City Airport-şehir havalimanında istasyon şefi olarak haftada 3-4 gün part-time çalışabilirdim, ama artık hayal oldu” dedim! Bahar gelsin, Kungsträdgården yani Kralın bahçesinin sahilinde Grand Hôtelin terasına gidip 50Kron/5€ ödeyerek sütlü çay içeceğim dedim. Gülüştük!

Evvelki yıl tamamladığım İsveççe temel kursu (SFI) sonunda öğretmenimizle beraber sınıf fotoğrafı çektik. Çoğu 20-25 yaşlarında olan sınıf arkadaşlarım benden genç olduklarından sınıfta bana bazıları ağabey bazıları da amca diyorlar, bana sanki çok bilmiş bir bilgeymişim gibi bakıyorlardı… Öğretmenler de arada bir beni sözlüye kaldırıp “bize Istanbul’u, Helsinki’yi veya Finnair’de çalışırken başından geçen enteresan anılarını isveççe anlatır mısın?” diyorlardı. 

Bir seferinde “Hocam, kitapta konu mu bitti? Yine beni sözlüye kaldırdın!” diye sorunca, Finli bir beyle evli olan öğretmen,”Sen eşime Fince anlatmışsın, sınıfta bize de isveççe anlatır mısın: Finnair’de çalışırken, Frankfurt’a giden yolcuların bagajlarını neden Londra’ya yolladın!

Haa bir de: Helsinki’den Stockholm’e günübirlik atyarışlarına giden Finli “roman” yolcuları Tokyo uçağına bindiren sen miydin? Peki, pasaportu olmayan, dil bilmeyen o yolculara ne oldu Japonya’da?” diye sordu. 

HASSAS KONULAR, CELAL ATİK ve BUZKIRAN GEMİSİ

“Hocam bunlar hassas konular, isterseniz ben size Türkiye’nin dünya şampiyonu güreşçilerimiz Yaşar Doğu ve Celal Atik ve Finlandiya’nın dünyaca ünlü buzkıran gemileri Sisu ve Urho hakkında sunum yapabilirim” deyince bütün sınıf katıla katıla gülmüştü!

 “SFI İsveççe kursu mezuniyet günü Karin öğretmen bu notu yazmış: İSMO, SENİNLE AYNI SINIFTA DERS YAPMAKTAN MEMNUN OLDUK. EN İYİ DİLEKLERİMİZLE, HOŞÇAKAL!

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Translate »
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial